Bár ez nem túlzottan kapcsolódik a graffitihez, azért érdekes lehet. Angliában a héten hatályba lépett egy törvény, melynek alapján bűncselekmény elkövetésének tekinthető akár a rendőrök fényképezése az utcán.
A rendelet, amely egészen pontosan az új terrorista-ellenes törvénynek 76. szekciója, engedélyt ad bárkinek a letartóztatására, akit fegyveres testületekről, hírszerzésről, vagy rendőrökről szóló információ kicsalásával, publikálásával, vagy közlésével hoznak kapcsolatba, ha ezen információk hasznosnak minősülhetnek terroristatámadások előkészítésében, vagy elkövetésében.
Ez azt jelenti, hogy bárkit a fent említettekről való fénykép készítéséért bírsággal, vagy 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetnek, amennyiben a terrorizmussal való kapcsolata bizonyítottnak látszik.
A törvény kiverte a biztosítékot mind a professzionális, mind az amatőr fotósok között, akik attól tartanak, hogy súlyosabbá válhatnak a zaklatásaik, amelyekkel már így is néha szembe kell nézniük.
A terrorizmussal szembeni fellépéssel természetesen nincs baja senkinek. Sokkal inkább azzal, ami Magyarországon szocializálódva azonnal első körben eszünkbe jut (nekik talán második kör volt), mégpedig hogy a rendőrök a saját maguk számára kényelmetlen szituációkat ennek a törvénynek az akár kétségesen jogos alkalmazával oldják majd meg.
"A rendőrök filmezésének lehetősége teljesen megváltoztatta a rendőrök által biztosított tüntetéseket. Sokkal, sokkal biztonságosabbá tette azokat számunkra, és az erőszakos konfrontáció kockázata szinte megszűnt.
Ha nem filmezhetnénk, akkor büntetlenül intézkedhetnének és erőszakoskodhatnának, abban a magabiztos tudatban, hogy tetteik soha nem kerülnek napvilágra. Kizárt dolog, hogy ezt a tiltást elfogadjuk." -mondta Leo Murray, a Planet Stupid kampánycsoport szóvivője, akik a klimatizáció változása ellen küzdve bizony gyakran tüntetgetnek, és ezen akcióikat tagjaik filmre is veszik.
A brit rendőrség az alább látható plakátokon hívja fel a lakosság figyelmét arra, hogy ha gyanusan fényképező alakokat látnak, akkor hívjanak rendőrt, hogy gyakorlott rendőrök döntsék el, mi a helyes lépés.
Egy külföldi blog ezt a képet komment nélkül, nemes egyszerűséggel "1984" címmel jelentette meg egy posztban. A nagy kérdés az, hogy meddig menjen/mehet el egy állam a terrorizmus elleni harcban az élhető város rovására, nem érzik-e az emberek feszültnek magukat, ha egymás gyanús mozdulatainak a megfigyelésére szólítják fel őket?
A legtöbb nyugati városban a metrókban nincsen térerő, mert a terroristák előszeretettel használnának mobiltelefonokat bombák aktiválására. Budapesten van térerő a metróban. Mi nyilván nem tudjuk megítélni, hogy mennyire van értelme árnyalatokat keresni a terrorizmus elleni fellépés ésszerű mértékében, de vajon inkább itthon vagyunk veszélynek kitéve, vagy ott vannak túlbiztosítva a dolgok?