via current.com
Martha Cooper a 70-es évek végén a New York Post fotóriportereként dolgozott, és egy alkalommal egy kissrác, Edvin megkérdezte tőle, hogy miért nem fotózza a graffitiket. Valójában addig észre sem vette a graffitiket, sőt, fel sem fogta a jelenlétüket, hiszen nem igazán tudta kivenni a falfirkák jelentését. A srác megmutatta Marthanak a blackbookját, amelyben megtervezte a rajzait, melyeket később falra fújt, HE3 néven.
A tény, hogy a writerek megtervezik a festendő képeiket előre, elbűvölte Marthat, és máris sokkal többre tartotta a graffitit szimpla vandalizmusnál. Érdeklődősére Edvin elmondta, hogy ismer egy kinget, és szívesen bemutatja neki. Ő volt Dondi (1961-1998). Ekkor vált Martha a graffiti dokumentálásának megszállotjává. Egy idő után Dondi még vonatot festeni is elvitte Marthat, itt láthatta először, hogy hogyan is érik el a vonatok tetejét, aminek módját addig elképzelni sem tudta.
Akkoriban a média kizárólag rongálásnak titulálta a graffiti műfajt, és bár Martha már művészetként tekintett rá, sehol nem engedtek pozitív véleményt megjelentetni róla.
Egy alkalommal egy zavargásra küldték ki fotózni, és az ottani rendőrőrsön egy csapat fiatal sráccal találkozott, akik leszegett fejjel ücsörögtek. Egyik rendőr felszólította őket, hogy mondják el, mit tettek. El is mondták, hogy nem a zavargók között voltak, csak táncoltak, meg a fejükön pörögtek. Martha lefotózta azokat a tárgyakat is, amelyeket a srácoktól elkoboztak, egy fegyver és pár kés mellett filceket és festékszórókat is találtak. Ekkor tudatosult benne, hogy kapcsolat van a táncosok (breakesek), és graffitisek között, meg is jelent egy cikk a breakről Fizikai Graffiti címmel, s ez volt az első alkalom, hogy a break tánc helyet kapott a nyomtatott sajtóban.
Innentől kezdve felpörögtek az események, a TV adók is rámozdultak a témára, és az underground kultúra, amelyet Martha nagy nehézségek árán tanulmányozott, hirtelen a média középpontjába került. Nem sokkal később megismerkedett a rap zenével és a hiphop DJ-k munkáival is, ám amint mindez populárissá vált, elvesztette az érdeklődését a dolog iránt. Hiszen minek fotózzon olyan dolgokat, amelyek már úgyis dokumentálva vannak.
A 90-es években egy német kiadó érdeklődést mutatott a fotói iránt, és kiadtak egy Hip Hop Files című könyvet Martha fotóival, melyet egy európai turné követett népszerűsítendő azt.
Martha megélte, sőt asszisztálta egy, a nagyközönség által figyelembe sem vett, gyakorlatilag nem létező szubkultúra felemelkedését a mainstream körökbe, és szerencsésnek is érzi magát emiatt.