Jól hangzik? Akkor is, ha ők mondják meg, milyen témában festhetsz, milyen feliratnak kell szerepelnie, milyen színeket használhatsz, mekkora méretben dolgozhatsz, és ezután még neked kell megköszönni a lehetőséget?
Hát kösz, nem.
Miről is van szó? Graffiti bajnokságot szervez a Győri Nemzeti Színház, amivel önmagában nem is lenne gond.
Így hangzik a hivatalos felhívás:
Igényesen kidolgozott terveket várunk a színház következő évadának bemutatói kapcsán.
Választható témák a következő előadáscímek
Jekyll & Hyde, Operettgála, A tanítónő, Zorba, a görög, A nevető ember, Finito, János vitéz, Csinibaba, Apácák, A testőr
A terveknek tartalmaznia kell a felsorolt előadások egyikének címét.
A színek kötöttek
fekete, fehér, barna árnyalatok (kettő), zöld árnyalatok (kettő), a mellékelt hirdetés (flyer) hangulatában.
Méret
300 x 120 cm
Az alkotások kifeszített, lealapozott vásznakra születhetnek majd, melyek közül a legjobbak felkerülnek a Győri Nemzeti Színház hátsó homlokzati erkélyeire és egy éven keresztül díszítik a színház épületét.A megvalósításra méltó alkotásokat 3 fős szakmai zsűri választja ki
Forgács Péter, a Győri Nemzeti Színház igazgatója
Győri Gabi, a Győri Nemzeti Színház díszlet- és jelmeztervezője
Bátonyi György, a Győri Nemzeti Színház díszlettervezője
Elsőre persze jól hangzik, végre ismét teret engednek a graffiti műfajának, örülni kellene neki. Csakhogy a graffiti jellegzetességeit teljesen figyelmen kívül hagyva be akarják törni a műfajt a saját igényeik szerint, közel minden alkotói szabadságot korlátozva.
Eleve röhejes, hogy minden be van szabályozva, a klasszikus graffititől rendkívül távol álló feltételekkel. Igényes rajzra a hat szín nem elég, ez még akkor is gond, ha valaki csak simán egy feliratot készítene mondjuk "Finito" szöveggel, mert a többi egy ilyen kis felületre amúgy sem fér ki. Túlzásba vinni betűrajzon kívüli dolgokat se nagyon lehet ennyiből.
És akkor ezek még csak a technikai jellegű problémák. A másik az, hogy természetesen nem bízzák a véletlenre azt sem, hogy ki kap egyáltalán festési lehetőséget. A kezdőket így kizárják, jobban szeretnék, ha profi alkotások készülnének. Más kérdés, hogy tervet küldhet valaki jót, kifesteni még nem biztos, hogy tudja/akarja, s így ebben is benne van a pofára esés lehetősége, de tekintsünk most ettől el.
Tehát profi alkotások kellenének, olyanokat profi alkotók készítenek. A profi alkotók viszont nem szívesen dolgoznak ingyen. Ez a másik fő gond. A profi alkotók munkájáért fizetni szokás. Márpedig itt a díj, úgy látszik, annyi, hogy kirakják a színház hátsó homlokzatára a jól sikerült műveket. Tehát a profi graffitisek ingyen dolgoznak, ők ingyen profi dekorációhoz jutnak. Ezt hívják pofátlanságnak.
Annyiféleképpen meg lehetett volna ezt oldani korrektül, de mégsem tették. Nem állítom, hogy tudatos számítás áldozata lett a graffiti jam ötlete náluk, nem mintha mindez nem lenne ép ésszel végiggondolható, de ilyen elvárásokat manapság már ritkán szabad támasztani az emberekkel szemben. Nyilván nem akarnak kockázatot vállalni, csak kérdés, hogy akkor miért olyan területre nyúlnak, amiről fogalmuk sincs? Az ilyenekre szoktam mondani, hogy se profi, se amatőr graffitist nem láttak még soha életükben közelről.
A helyzet márpedig az, hogy azokat a graffitiket, amik általában tetszenek az embereknek, olyan művészek készítik, akik legalább 8-10 éve foglalkoznak a műfajjal, rengeteg pénzt, időt, energiát öltek bele abba, hogy megtanulják a technikákat, látásmódokat, apró trükköket. 8-10 év! Annyi idő alatt eléggé illik elvégezni legalább 1-2 egyetemi képzést! Valamiért mégsem úgy állít be senki a fogorvoshoz, hogy "hellóka, csináljunk egy próba-fogfehérítést, aztán elmegyek majd három másik fogorvoshoz is, és aki ügyesebb, az megcsinálhatja nekem, nem fizetek, de cserébe majd sokat mosolygok az utcán, mindenki láthatja".
Aki graffiti jamet akar szervezni, és minőségi alkotások elkészülését szeretné végignézni a rendezvényén, az tisztelje már meg a művészeket azzal, hogy nem megalázó feltételek mellett, kizárólag elvárásokat felállítva, és cserébe közel semmit nem nyújtva akarja a legtöbbet kisajtolni belőlük!