Az elmúlt hetekben, hónapokban több budapesti híd, felüljáró rajzokkal, tegekkel borított felülete megtisztításra került, pontosabban lefestették azokat szürkére. Az alábbi cikk arra szeretne rávilágítani, nem lenne-e lehetőség ezen betonmonstrumok használható felületét legális festési célokra felajánlani firkászoknak vagy más festéket használó művészeti irányzatoknak.
Ha az ember jobban belegondol, Budapesten 3 legálisan festhető „fal” található. Az idézőjel nem véletlenül került a fal szóhoz, mert a Filatorigátnál lévőn kívül az Etele és Köztársaság téri legálfalak ideiglenesen felállított pozdorjalapokból állnak, és bár a 4-es metró megépülésére, átadására még várni kell, örökké ezeket se élvezheti a graffitis társadalom. A fent felsorolt 3 helyen kívül persze van még lehetőség nappali festésre fővárosunkban, főként vasútvonalak mentén, de ezek „biztonsága” és legalitása igencsak megkérdőjelezhető, mint ahogy az meg is kérdőjeleződik nemegyszer...
Egy korábban Ausztráliát bemutató cikkben már felmerült a kérdés, jó egy világvárosnak, ha szürke falakkal van tele?! A bevezetőben elindított gondolat, mármint a felüljárók hídlábainak festési lehetősége csupán teória, és koránt sem biztos, hogy visszaszorítaná az illegális, sokak szemét szúró tegeket, rajzokat, de talán sok fiatalt nem az mozgatna a jövőben, hogy egy frappáns névvel teleírjon szinte minden keze ügyébe kerülő dolgot, hanem egy igényesen megtervezett, elkészített rajz kivitelezése a város bármely pontján. Bár ezek a falak még hellyel-közzel szürkék, de valószínűsíthető, hogy sok idő nem kell az ismételt benépesüléshez, míg egy legális felület esetében legfeljebb a festeni kívánt rajz „jóváhagyása” és esetleges engedély kiadása lenne a feladat, minden más a rá alkotást készítő dolga lenne.
Jó példaként megemlíthető az egri várnál található aluljáró, ahol szabadon lehet festeni, és bizony sorakoznak is az igényesebbnél igényesebb rajzok. Itt a járókelők is csodájára járnak a műveknek, amelyek igencsak feldobják az amúgy is gyönyörű várost, és a graffiti nem túl rózsás megítélésén is javítanak. A cikkben található képekből mindenki eldöntheti melyik tetszik jobban, a szürke fal vagy a színes rajz, de talán egy próbát megérne, végső soron bármikor jöhet a hamuszínű diszperzit.