Graffititől zeng a sajtó Ausztráliában, miután a héten a Új-Dél-Wales-i a bíróság 3 hónap letöltendő börtönbüntetést szabott ki tagelésért. Ez önmagában még nem lenne olyan érdekes, de ami különlegessé, és elgondolkodtatóvá (legalábbis egyeseknek) teszi az esetet, az az, hogy ezúttal nem egy régóta keresett firkász több millió dolláros károkozását honorálták ezzel a megoldással, hanem egy 18 éves lány első és egyetlen ballépését. Mindenféle nyilvántartott előzmény nélkül, egy darab firkáért, amelyen egyébként a beceneve, "2shie" szerepelt, indokoltnak látta Ian McRae bíró rács mögé küldeni Cheyene Back-et.
Cheyene egy öt tagú társasággal ült a Hyde Park Café nevű hely teraszán, és térfigyelő kamerák rögzítették, amint a társaság egyik tagja elővesz egy filcet, felírja a nevét az épület oldalára, majd odaadja a lánynak a filcet, és ő is követi ismerőse példáját.
Érdekesség képp el lehet mondani, hogy az ő tárgyalása előtt épp egy nappal egy másik ügyben, egy buszmegállót összetagelő srácot büntetés nélkül mentettek fel - gyakorlatilag ugyanezen vád alól.
Az ítélet kihirdetésére Cheyene-nek eleredtek a könnyei, utána pedig természetesen azonnal benyújtotta a fellebbezést a lány ügyvédje, így még nincs lejátszva ez a meccs, de a morális probléma adott: első alkalomra, tiszta háttérrel mennyire jófej (és indokolható) dolog a bírótól hónapokra sittre vágni egy (lényegében) gyereket?
A vélemények természetesen megoszlanak, Új-Dél-Wales tartomány vezető minisztere, Nathan Rees szerint például teljesen megfelelő az ítélet:
"Bármerre megyek, azt látom, hogy a graffiti egy probléma. Az ítélet most azt az üzenetet közvetíti, hogy ez nem olyasmi, amit a közösség elnéz, mint komolytalan bűnt. Ez olyasmi, ami nem csak az emberek esztétikai, de biztonságérzetét is befolyásolja. Ha graffitit látnak maguk körül, azt gondolják, hogy más antiszociális eseményektől is tartaniuk kellhet, és úgy gondolom, hogy a három hónapos börtön abszolút helyénvaló."
Nem kell meglepődnünk azon sem, hogy az ausztrál újságokat online olvasó, és kommentelő közönség közt is bőven akad, aki helyes döntésnek tartja az ítéletet. Az arányokat jól prezentálja a The Daily Telegraph szavazása, amelyen a két variáció közül, miszerint túl kemény a büntetés, vagy nem, ez utóbbi körülbelül 60%-al vezet.
Velük szemben ironikus módon a kávéház tulaja, aki szerint 200$ kár érte őt, ezt nyilatkozta:
"Azt hiszem, ez egy kicsit szigorú büntetés, és jobban szeretném, ha a kormány valamivel többet tenne...több térfigyelő kamerát, és a börtön helyett neki valamiféle oktatást arról, amit tett. Esetleg végezhetne némi közmunkát, például letakaríttathatnának vele graffitit, hogy lássa, milyen kemény munkát kell végezni miatta."
Ti mit gondoltok, mennyire lehet visszatartó ereje más graffitisekre nézve egy ilyen ítéletnek?
Az utolsó 100 komment: