
Minden graffitiről szóló újságcikkben, TV-riportban vagy a graffitis van megszólaltatva, vagy az irodában ücsörgő aktivista, mozgalomvezető, politikus. Az utcán a graffitisek ellen dolgozó rendőrök valahogy mindig kimaradnak a szórásból, pedig érdekes lehet, hogy ők, akiknek a legtöbb közvetlen kapcsolatuk van a graffitisekkel, hogyan vélekednek a dologról, milyen élményekkel rendelkeznek. Ezúton pótoljuk a hiányosságot, egy vidéki rendőr szemszögéből olvashattok válaszokat a graff.blog.hu kérdéseire.
Hány éves vagy, mi a rangod, milyen feladatokat látsz el?
Rendőr: Lassan 23 éves leszek. Már főtörzsőrmesternek mondhatom magam. Főleg járőr vagyok és mellete készenlétis, tehát ott vagyok minden tüntetésen és a helyi focimeccsen.
Miért mentél rendőrnek? Azt kaptad a rendőrségtől amit vártál? Miért szeretsz rendőr lenni?
Rendőr: Apám után lettem rendőr. Tetszett amit csinál, már kiskoromban is. Ez nem változott idősebb koromra sem. Szeretem az izgalmas helyzeteket, meg olykor az akciót, szeretek segíteni másoknak. Jelentkeztem, minden téren megfeleltem, így rendőr lettem. Ja meg tetszett a nínós autó. :)
Hogy azt vártam-e? Igazából igen, azt kaptam amit vártam. Tudtam, hogy vannak rossz zsaruk és jó zsaruk is. Gondoltam hogy láthatok majd megvesztegetést, vagy egy szemétkedő kollegát mondjuk egy graffitis sráccal.
Erre felkészültem. Persze nem érintettek jól, mikor láttam még egy-egy ilyet. De igazából nem csalódtam, mert felvoltam készülve, sőt felkészítettek. Rendőr meg azért szeretek lenni, amiért az lettem, izgalmas, új szituációk, néha akció és ugyanúgy szeretek segíteni másoknak. :)
Mit gondolsz a felvételi eljárásról? Megfelelően kiszűrik azokat a jelentkezőket, akik nem alkalmasak a feladatra?
Rendőr: Mikor én jelentkeztem, igen. Megszűrtek minket nagyon. Sok volt akkor még a rendőr. De most kevés, ezért már nem olyan kemények a felvételi követelmények. Mondjuk ez csak jó, bekerülnek az olyanok, akik azért akarnak rendőrök lenni, amiért én az lettem, de a fizikumuk mondjuk nem olyan jó, mint például az enyém. Belőlük lesz jó rendőr.
Mi a véleményed a graffitiről, mint civil személy?
Rendőr: Mit nevezünk annak? Nekem is tetszik némelyik srác munkája, de az piszkálja a szemem ha csak úgy össze van firkálva a fal, vagy bármilyen szép is egy ilyen graffiti, egy
emlékműn van. Az nem tetszik. De amúgy némelyik kölyök elég tehetséges. És ezt rendőrként is így gondolom. Nem csak én, néhány kollegám is.
Szerinted művészet a graffiti?
Rendőr: Bizonyos határokig művészet.
Mit csinálsz, ha tetten érsz egy graffitist? Milyen esetek fordulhatnak elő?
Rendőr: A helyzettől függ, hogy járok el. Ha az illető elfut, akkor mindenképpen beviszem. Ha eldugott helyen csinálja, ahol a kutyát se zavarja és még szép is, nem veszem egyszerűen észre. Még akkor se, ha mellete megyünk el kocsival.
A másik meg a firkálók, őket feljelentjük. Szóval a graffitisek egyszerűen megússzák ha tehetségesek, és nem olyan helyen fújnak, ahol nappal sok ember járkál.
Ha mégis olyan helyen dolgoznak, motozás...és figyelmeztetem, máskor ne ilyen helyen. Kobozni nem kobozok el semmit, mert gondolom drága az ilyen, és ha valamit elkobzok akkor fel is kell jelentenem az illetőt.
De ha tud az illető, akkor nincs szívem hozzá. Menjen mondjuk a Duna partra, ott nem zavar. De nem minden rendőr ilyen elnéző, még kevesebb aki még tippet is ad. Én közéjük tartozom.
Ha civilben látsz olyan helyen graffitist, ahonnan rendőrként bevinnéd, akkor is futásnak erednél utána?
Rendőr: Dehogy erednék. Nem szuperhős vagyok, csak rendőr:). Figyelmeztetni mindenképp figyelmeztetem és megvillantom a jelvényt majd elküldöm. De ezt is csak akkor, ha szolgálatba is szólnék neki. De ez nem sűrűn fordul elő.
Pontosan milyen intézkedéseket kell foganasítani tettenérés esetén?
Rendőr: Igazoltatás, motozás, feljelentés, kobozás. Csak úgy heccből nem lehet bevinni senkit.
Milyen a rendőrségen a környezeted hozzáállása a graffiti(sek)hez?
Rendőr: Az idősebbek között vannak inkább olyanok akik nem kedvelik őket. De valaki fájó szívvel, megpróbál úgy eljárni mint pl. mi, a fiatalok egy része. A másik része az, aki visszaél az egyenruhával, őket nagyon nem kedvelem. Ők a legroszabbak. Bár ők vannak a legkvesebben, legalább is felénk.
Vannak bűncselekményekre - így graffitire is külön - lebontott általános irányelvek az intézkedések sürgősségével és lefolytatásával kapcsolatban? Ha igen, graffiti esetében hogy néz ez ki?
Rendőr: Egy műemlék, vagy egy magántulajdon megrongálását előrevalóbbnak tartjuk, mint egy panelház befújását. De ez egyértelmű.
Volt már rá példa, hogy eligazításon külön felhívták a figyelmeteket a graffitisekre való odafigyelésre?
Rendőr: Csak firkálásokra. Egy társaság nem éppen elfogadható kötőszavakkal jellemezte az ország vezetőit. Teleírták a buszmegállókat, falakat és kocsikat. De őket elkaptuk, Kb 2 hetünkbe tellett.
Abban az esetben szintén egyszerű rongálás volt a vád, vagy több is? Ha két hétbe telik elkapni a direkt kiszemelt célszemélyeket, akkor miért van az, hogy Budapesten mindenki azon kesereg, hogy lehetetlen elkapni a graffitiseket?
Rendőr: Ők egy társaság voltak. Párukat tetten értük, ők pedig elmondták, kik voltak a többiek. Egyébként ők nem voltak olyan fürgék, mint a graffitisek.
A graffitisek nem egy irányba futnak, hanem több felé. Ráztak már le, sőt, egyszer az egyenruhám is elszakadt. Amúgy több volt a vád, mint rongálás.
Tudsz olyan jogszabályról, mely szerint egyszer megrongált felületet a helyreállítása előtt nem lehet újrarongálni?
Rendőr: Régen tanultam már a jogot, de ilyenre nem emlékszem.
Mi a véleményed azokról a rendőrökről, akik megverik a graffitiseket? Hallottál-e, tudsz-e ilyen esetről?
Rendőr: Ők az egyenruhával visszaélős fajta. Egyszer egy srác személyesen panaszkodott nekem erről egy éjszaka, járőrözés közben. Erről az egy esetről hallotam.
Milyen sűrűn rohangászol firkászok után?
Rendőr: Egy héten minimum háromszor.
Milyen gyakran sikerül elkapnod őket?
Rendőr: Három alkalomból kétszer mondjuk. Általában az egy esetben profival van dolgunk. Ők csak a baszogatásunk miatt csinálják úgy, hogy észrevegyük. Bár ez a rohangálás nem azt jelenti, hogy kiszálok és futok utána. Keressük őket kocsival, ők bujkálnak. Akinek van esze, a villogásra megáll, akinek nincs az jobb ha szedi a lábát. :D
Van emlékezetes, vagy izgalmas sztorid kifejezetten graffitisekkel/graffitivel kapcsolatban? Megosztanád velünk?
Rendőr: Sajnos van. Egy alkalommal, ősszel, én és a kollegám kis pihenés után mentünk ki járőrözni, és gurultunk ki a parkolóból.
Egy igen bátor gyerek a rendőrség hátső falán dolgozott. Kérdés nélkül a kollega villogott és a srác elfutott. Átmászott egy kerítésen,
én pedig utána mentem. Mondjuk csak úgy nem szabadott volna utána mennem, de megtettem. Az udvaron sötét volt, de látam hogy hátul befutott a szőlősbe. Utána mentem, kiabáltam hogy megállni, áttmászott a kertszomszédba, én utána másztam, csak a bőrkabátom csúnyán beakadt valamibe, és elszakadt.
Sikerült felállni, kimászni a kapun, csak a srác eltűnt. Még akkor este felmentünk az egyik helyi szórakozóhelyhez, és meglátam hogy kint üldögélt. Meglátott, és elfutott. Utána futottunk, át takart ugrani az egyik padon, de nagyot zakózott. Ott sikerült végül elkapni.
És mi lett vele?
Rendőr: Bevittük, de másnap elmehetett. Nevetséges lehettem tiszta sárosan, szakadt bőrkabáttal, de meglett. :)
Többször említetted, hogy bármilyen intézkedés előtt villogtok a szirénával. Miért fontos ez, mire jó?
Rendőr: Amíg nem villogok, addig nem akarok semmit. Ha villogok, jelzem, hogy intézkedést akarok. Fényjelzés, rövid hangjelzés, és az intézkedés végéig folyamatos fényjelzés. Ezt így kell, kötelező.
Kiírtad-e valaha az életedben az aktuális barátnőd, illetve a saját neved, eseteg monogrammotokat valahova? :)
Rendőr: Igen, ki, az autóbusz váróterem falára. De nem csak azt írtam ki. X-karikáztunk is rajta. :)
Az utolsó 100 komment: