"Őszi nagytakarítás az ország főutcáján" címmel a Főváros vezetése, a BKV, a Fővárosi Közterületfenntartó, a Közterület-felügyelet, és a Metro4-DBR igazgatósága támogatásával a Szeretem Budapestet Mozgalom (továbbiakban néhol SZBM) graffitieltávolítási akciót szervez, melynek keretei közt 2008 végéig 250 társasházat, illetve 800 üzletportált terveznek megtisztítani a falfirkátol a budapesti Nagykörúton.
Ennek a nagyszabású akciónak a bevezetője lesz szeptember 19-én, amikoris a mozgalom aktivistái és meghívottjaik, a csatlakozók felvonulnak a Nagykörút, valamint a budai Körút több pontján, és valami dísz-graffitieltávolítás biztosan lesz, de ezt a napot inkább figyelemfelhívásnak szánják. Például a vezetőség a meghívott vendégeikkel együtt (nyilván figyelemfelkeltő módon) megtekinti Keith Haring egykori graffitis kiállítását, mely a Ludwig Múzeumban látható még november 16-ig, ezt ajánlják is mindenkinek.
19-én (ez egyébként egy pénteki nap lesz) a nyilvános meghívó alapján a mobilszolgáltató cégek közös platformon működő, MMS képinformációt is fogadni tudó ingyenes forró drótot indítanak, hogy a letisztított felületekre esetlegesen frissen felkerülő falfirkák a lehető leggyorsabban a rendőrség és a kiépítés alatt álló falfirka-mentesítő gyorsszolgálat látókörébe kerüljenek.
Másrészt pedig SZBM-ék felavatják a BKV által felajánlott legálfalat az Etele téren. Ez már gyakorlatban is érdekes lehet a graffitisek számára, de mivel még arra sem térnek ki konkrétan, hogy ez a legálfal a metrók körüli osb lapokat jelenti-e (persze nyilván), megkerestük e-mailben a Szeretem Budapest Mozgalmat, és az alábbi kérdésekre vártunk választ a legálfallal kapcsolatban:
(...) a BKV által rendelkezésre bocsátott Etele téri legálfalról mit érdemes tudni, ezen a napon lesz-e megrendezett festés ott, esetleg meghívott graffitisek, vagy bármilyen rendezvény, ha igen, kik a meghívottak, és milyen programokra lehet számítani? Hogyan, illetve az Önök, vagy a BKV részéről jött-e létre az ötlet legálfal rendelkezésre bocsájtásra? Milyen, és mekkora felületről van szó? Milyen feltételekkel, és mennyi ideig lehet majd használni azt a falat a graffitiseknek?
És a következő választ kaptuk:
Több legálfal is van illetve lesz a graffitiseknek Budapesten. A Rákóczi téren már láthatók az alkotások, a Köztársaság téri és az Etele téri lesz a másik két hivatalosan ez évben kijelölt hely.
Szeptember 19-én az avatásra várunk graffitiseket, ha van kedvetek jelentkezhettek névvel ezen az e-mail címen, vagy legalább egy vezető emberetek nevével, de graffitiseket várunk Hanzély Ákos a Lát-Kép Egyesület szervezésében is.
A legálfal része annak a nagyszabású programnak, melynek célja, hogy hosszútávon sikerüljön megtisztítani a várost ezen szemnnytől (...)
Nos, mivel a kérdéseink nagy részére láthatóan nem sikerült válaszolnia az SZBM titkárságának, kénytelenek voltunk felkerekedni, és más úton-módon tudtára jutni a minket érdeklő információnak.
Ez az út pedig egyenesen a Rákóczi térre vezetett, ahol a 2008-as Write4gold nemzetközi graffitiversenyen készült munkák vannak kirakva körben az épitkezés mentén, legalábbis 3 oldalon, a 4. oldalon pedig a 'Metro4:Palánk' nevű "public art" kiállítás tekinthető meg, legalábbis ami még megvan belőle. Az alábbi galériában megtekinthetitek a kirakott write4goldos képeket, illetve a Palánk kiállítást is.
Miközben fotóztam, hajlamos voltam azt feltételezni, hogy a Palánk kiállítás összes képének az eredeti állapotát tekintem meg éppen, bár egy szürkére festett OSB lapban én nem látok művészi értéket, dehát kinek mi a művészet ugyebár. Viszont a kezembe került a Metró4 nevű "A BKV Zrt. DBR Metró Projekt Igazgatóság hírlevele", melynek a hátoldalán van egy kis részlet a kiállítás képei közül (lásd balra), nem pont olyan formában, ahogy most van kint. Nem értem, hogy minek köszönhetően kapott szürke diszpóréteget egy kiállított mű, vicces, hogy se a tiszta, se a festett felületeket nem sikerül megvédeniük szegényeknek, bár kevésbé látom értelmét egy színes mű egyszínűre festésének, mint egy egyszínű felület szinesítésének.
Körbesétálás után megkérdeztem az ott ücsörgő biztonsági őrtől, hogy ő mit tud arról, hogy a palánkok az SZBM szerint legálfalnak számítanak. Azt mondta, hogy csak arról tud, hogy a képeket amik ki vannak állítva, idehozták, nem itt készültek, és csak úgy nekiállni nem lehet festeni üres palánkra sem, bár abban egyetértett velem, hogy a 'kiállítás' és a 'legálfal' fogalmak mintha nem lennének szinonímák, pedig az SZBM-től kapott válasz határozottan arra utal, hogy az építkezést körbevevő OSB lapok már legálfal funkcióját látják el.
A biztonsági őrrel folytatott beszélgetés után a tanácsára bementem az építkezésre, ahol egy info pontnak kinevezett kék konténerbe irányítottak, amelyben két fiatalt várta az érdekődőket. Megkérdeztem tőlük is, hogy mit tudnak a falapok legálfal mivoltáról, de csak annyit tudtak mondani, hogy hívjuk fel a központi telefonszámukat, ott tudnak információval szolgálni erről.
Mimást tehettünk volna, telefonáltunk, és végül elértük a DBR Metró Projekt Igazgatóság sajtóreferensét, akitől a következő dolgokat tudtuk meg:
A Rákóczi téri palánksor csak a két kiállításnak ad helyet, egyáltalán nem legálfalak, és nem is lesznek. Ezúton is köszönjük a téves információt/csúsztatást a Szeretem Budapestet Mozgalom titkárságának. Egyébként a Palánk kiállítás műveinek átfestéséről nem ők tehetnek, de akkor jelentkezzen már nálunk az a személy, akit zavart, hogy színes képek vannak az OSB lapokra festve, és egyszínű szürkén szerinte jobb látványt nyújtanak.
Szeptember 19-én az Etele téri, és a Népszínház utcai állomások építkezésének palánksora lesz átadva tényleges legálfalnak, ami azt jelenti, hogy akár a Filatorigátnál, bárki bármikor odamehet, és festhet majd azokra a falakra, melyek rendelkezésre fognak állni egészen a metróépítkezések befejezéséig, amit 2010 végére jósolt meg.
A 19-ei eseményekről sajnos nem tudott felvilágosítást adni, ugyanis minden programszervezést a Főváros, és a Szeretem Budapestet Mozgalom végez.
A Metro4 Projekt tavaly ősz óta igyekszik összekapcsolni a modern metrót és a modern művészeteket, mely a kiállítások mellett többek közt színházi előadás formájában is gyakorlattá válik majd.
Visszatérve az SZBM falfirkamentesítési akciójára, egy nagyszerű pontja azért van a kommunikációjuknak, ez pedig a reklámfilmjük, ami szerintem valóban remek lett. Itt lejjebb megnézhetitek, a lakossági szórólapot pedig, amin a duma van, itt tekinthetitek meg. A 19-ei nap pontos programja még nem ismert, ezt 10-én fogják közzé tenni, ha érdekesnek ígérkezik a dolog, akkor majd itt is említést teszünk róla ismét.